Bo wzrok jest ważny

17 maja 2018 | Bez kategorii | 0 comments

 

Czas na Wzrok 40+

Z wiekiem kondycja oczu się pogarsza. Po czterdziestce nawet osoby, które nigdy nie były u okulisty, muszą sięgać po okulary. Dlaczego? Bo prawie każdy czterdziestolatek ma problemy z wyraźnym widzeniem! Rozmazujący się tekst smsa, trudności w przeczytaniu menu w restauracji, czytanie książki na wyciągniętej ręce… To tylko niektóre z nich. Dlatego po 40 urodzinach warto profilaktycznie wybrać się do specjalisty. Może się okazać, że masz sokoli wzrok, ale równie dobrze wizyta ta sprawi, że będziesz musiał założyć na nos okulary.

Po czterdziestce idziemy po okulary, bo trudniej bez nich czytamy!

Z wiekiem swobodne czytanie książek czy SMS-ów staje się naprawdę kłopotliwe. Literki skaczą
i zamazują się. A to dlatego, że po 40 roku życia soczewka powoli twardnieje, staje się mniej elastyczna i zaczynają się problemy z akomodacją. Jest to tzw. starczowzroczność lub inaczej prezbiopia, czyli efekt naturalnych zmian układu wzrokowego zachodzących z wiekiem. Dotyczy to każdej osoby po 40-stce i objawia się trudnościami z wyraźnym widzeniem z bliska, szczególnie przy słabym oświetleniu. Jak sobie z nią poradzić? W tym celu musimy odwiedzić specjalistę, który dobierze nam odpowiednie okulary.

Oczywiście nigdy, ale to nigdy nie kupujemy „plusów” w drogerii czy na bazarze. Takie okulary kupowane „na oko” mogą być bardzo szkodliwe dla naszego wzroku. Dla osób, które muszą stosować dwie pary okularów jedne do bliży, a drugie do dali, jest dużo bardziej komfortowe rozwiązanie – okulary progresywne. Przez górną część soczewki widzimy wyraźnie dalsze obrazy, poprzez dolną część soczewki bez problemu przeczytamy wszystko to, co znajduje się blisko. Środkowa zaś część pozwoli bez problemu zobaczyć rzeczy zlokalizowane w odległości pośredniej. Okulary progresywne to także najlepsza metoda korekcji prezbiopii.

Jednak starczowzroczność to niejedyny problem, jaki teraz może się pojawić. W tym czasie zaczynają się też rozwijać choroby oczu takie jak np. zaćma, jaskra czy zwyrodnienie plamki związane z wiekiem AMD. Ich wczesne wykrycie zwiększa szanse na wyleczenie lub zatrzymanie rozwoju schorzenia.

Co robić, by nasz wzrok był jak najdłużej zdrowy i młody?

Przede wszystkim nie należy lekceważyć żadnych niepokojących objawów, takich jak słabsza ostrość widzenia czy ból oczu. Należy nie tylko odwiedzać okulistę, ale też systematycznie zadbać o dobry stan ogólny organizmu. Wiele chorób ogólnoustrojowych (głównie cukrzyca) potrafi zniszczyć nieodwracalnie nasze oczy.

A czy prawdą jest, że dietą można wpływać na kondycję oczu?

Tak. Bardzo szkodzą im wolne rodniki, z którymi mamy kontakt w dymie papierosowym czy toksynach przemysłowych. Ich negatywny wpływ na wzrok można jednak ograniczyć, komponując jadłospis pełen przeciwutleniaczy, które walczą z wolnymi rodnikami. Dlatego w diecie zdrowej dla oczu nie powinno zabraknąć kolorowych warzyw i owoców. Należy natomiast unikać tłuszczów nasyconych, które przyspieszają zmiany miażdżycowe w naczyniach krwionośnych, a za to jeść ryby, bogate w korzystne kwasy omega-3.

 

To im służy:

  • odpowiednia dawka snu ● dieta pełna warzyw z betakarotenem (np. marchew, dynia, morele) oraz produktów z luteiną (np. jajka, szpinak, kukurydza) ● przerwy podczas czytania, pisania, pracy przy komputerze ● częste przebywanie na świeżym powietrzu i spoglądanie na zieleń, np. trawę czy korony drzew ● ćwiczenia relaksujące ● nawilżone powietrze w domu ● regularne mruganie i ziewanie

A to szkodzi:

  • palenie papierosów ● częste przebywanie w klimatyzacji – to wysusza oczy ● długie wytężanie wzroku, np. podczas czytania drobnego druku ● czytanie „na leżąco”, podczas kataru czy  przeziębienia: wtedy oczy powinny odpoczywać ● oglądanie telewizji w ciemnym pomieszczeniu i za blisko ekranu ● suche powietrze w domu ● okulary słoneczne z bazaru ● zbyt rzadkie picie wody

 

Wpis powstał w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej Czas na wzrok 40+, której zostałam ambasadorką.

 


Comments:

Scroll to top